Site Map Icon
RSS Feed icon
Member Login
Username:

Password:


Not registered yet?
Click Here to sign-up

Forgot Your Login?
2016 Election Endorsements
Updated On: Oct 12, 2016

November 2016 Political Endorsements

    Here is a list endorsed by the Washington & Alaska State AFL-CIO of candidates that will help restore and promote a strong union workforce. With your support they will ensure a living wage and secure work for our future. Please be active and do your duty as a union member and Vote!!!

Washington

U.S. HOUSE

3rd CD-Jim Moeller  5th CD-Joe Pakootas  7th CD-Pramila Jayapal  9th CD-Adam Smith   10th CD-Denny Heck

STATE SUPREME COURT

Pos. 1 -- Mary Yu  Pos. 5 — Barbara Madsen  Pos. 6 — Charles Wiggins

STATE LEGISLATURE

1st LD

House 1 — Derek Stanford  House 2 — Shelley Kloba

2nd LD

House 1—Amy Pivetta Hoffman

3rd LD

Senate — Andy Billig House 1 — Marcus Riccelli  House 2 — Timm Ormsby

5th LD

Senate — Mark Mullet House 1 — Jason Ritchie  House 2 — Darcy Burner

6th LD

House 1 — Lynnette Vehrs  House 2 — Sharlene Lichty

10th LD

Senate — Angie Homola  House 2 — Doris Brevoort

11th LD

Senate — Bob Hasegawa  House 1 — Zack Hudgins  House 2 — Steve Bergquist

12th LD

Senate — Brad Hawkins  House 1 — Dan Maher

13th LD

House 2 — Jordan Webb

14th LD

House 1 — Susan Palmer

15th LD

House 2 — A.J. Cooper

16th LD

House 1 — Rebecca Francik  House 2 — Gary Downing

17th LD 

Senate — Tim Probst  House 1 — Sam Kim

18th LD

Senate — Eric Holt

House 1 — Justin Oberg  House 2 — Kathy Gillespie

19th LD

Senate — Dean Takko  House 1 — Teresa Purcell  House 2 — Brian Blake

21st LD

House 1 — Strom Peterson  House 2 — Lillian Ortiz-Self

22nd LD

Senate — Sam Hunt  House 1 — Laurie Dolan  House 2 — Beth Doglio

23rd LD

Senate — Christine Rolfes  House 1 — Sherry Appleton  House 2 — Drew Hansen

24th LD

Senate—Kevin Van De Wege  House 1 — Mike Chapman  House 2 — Steve Tharinger

25th LD

Senate— Karl Mecklenburg  House 1 — Jamie Smith  House 2— MichelleChatterton

26th LD

House 1 — Larry Seaquist  House 2 — Randy Spitzer

27th LD

Senate — Jeannie Darneille  House 1 — Laurie Jinkins  House 2 — Jacob Fey

28th LD

Senate — Marisa Peloquin  House 1 — Mari Leavitt  House 2 — Christine Kilduff

29th LD

House 1 — David Sawyer  House 2 — Steve Kirby

30th LD

House 1—Mike Pellicciotti  House 2 — Kristine Reeves

31th LD

House 2 — Lane Walthers

32nd LD

House 1 — Cindy Ryu

33rd LD

House 1 — Tina Orwall  House 2 — Mia Gregerson

34th LD

House 1 — Eileen Cody  House 2 — Joe Fitzgibbon

35th LD

House 1 — Irene Bowling  House 2 — Craig Patti

36th LD

Senate — Reuven Carlyle   House 1 — Noel Frame   House 2 — Gael Tarleton

37th LD

House 1 — Sharon Tomiko Santos

38th LD

House 1 — June Robinson  House 2 — Mike Sells

39th LD

Senate — Kirk Pearson  House 1 — Linda Wright  House 2 — Ronda Metcalf

40th LD

Senate — Kevin Ranker  House 1 — Kristine Lytton

41st LD

Senate — Lisa Wellman  House 1 — Tana Senn  House 2 — Judy Clibborn

42nd LD

House 1 — Sharlaine LaClair

43rd LD

House 1 — Nicole Macri  House 2 — Frank Chopp

44th LD

House 1 — John Lovick  House 2 — Katrina Ondracek

45th LD

House 1 — Roger Goodman

46th LD

House 1 — Gerald Pollet  House 2 — Jessyn Farrell

47th LD

House 1 — Brooke Valentine  House 2 — Pat Sullivan

48th LD

House 1 — Patricia Kuderer  House 2 — Joan McBride

49th LD

Senate — Annette Cleveland  House 1 — Sharon Wylie  House 2 — Monica Stonier

BALLOT MEASURES

YES on Initiative 1433 on minimum wage/sick leave

NO on Initiative 732 on carbon taxes

YES on Initiative 735 to repeal Citizens United

YES on Initiative 1501 to protect vulnerable individuals and

in-home caregivers

Alaska

US Senate: Lisa Murkowski

State Senate Seat B: Luke Hopkin

State Senate Seat F: Tim Hale

State Senate Seat H: Bill Wielechowski

State Senate Seat L: Forrest McDonald

State Senate Seat N: Vince Beltrami

State House Seat 1: Scott Kawasaki

State House Seat 4: David Guttenberg

State House Seat 5: Adam Wool

State House Seat 10: Patricia Faye-Brazel

State House Seat 11: Bert Verrall

State House Seat 12: Gretchen Wehmhoff

State House Seat 14: Joe Hackenmueller

State House Seat 15: Gabrielle Ledoux

State House Seat 16: Ivy Spohnholz

State House Seat 18: Harriet Drummond

State House Seat 21: Matt Claman

State House Seat 22: Jason Grenn

State House Seat 23: Chris Tuck

State House Seat 25: Pat Higgins

State House Seat 26: David Gillespie

State House Seat 27: Harry Crawford

State House Seat 28: Shirley Coté

State House Seat 30: Shauna Thornton

State House Seat 32: Louise Stutes

State House Seat 34: Cathy Muñoz

State House Seat 35: Jonathan Kreiss-Tomkins

State House Seat 36: Dan Ortiz


Boilermakers Local 502
Copyright © 2017, All Rights Reserved.
Powered By UnionActive™

28587 hits since Sep 11, 2016
Visit Unions-America.com!

Top of Page image